Uudised
Eesti Maaülikoolis toimus seminar biojäätmete väärindamise edendamiseks
Marie Soone rääkimas projekti Sea2Land tulemustest.
Eesti Maaülikool koos ettevõttega Nutriloop ja Regionaal- ja põllumajandusministeeriumiga korraldas 20. märtsil seminari "Kalandusest ja põllumajandusest pärit biojäätmete väärindamine”. Majanduslik tasuvus ja turupotentsiaal“.
Seminari eesmärk oli esitada ja arutada biojäätmete baasil valmistatud bakterväetiste omadusi ja tootmispotentsiaali, samuti käsitleda kääritusjäägi kasutamise võimalusi ja selle majanduslikku tasuvust. Seminar pakkus põllumajandus- ja kalandussektori esindajatele võimalust süvendatult mõista biojäätmete väärindamise tähtsust ja potentsiaali majandusliku kasu loomisel.
Seminaril tutvustasid Nutriloopi esindajad Marie Soone ja Madis Tilga kalajäätmete väärindamise võimalusi taimekasvatuses. Nimelt uuriti Euroopa Liidu horisondi projekti Sea2Land raames biojäätmete, täpsemalt kala baasil valminud bakterväetiste kasutusvõimalusi ja omadusi. Järgnes arutelu, kus osalejad said jagada oma tagasisidet ja ettepanekuid, arutleda turupotentsiaali ja tootmistehnoloogia üle ning käsitleda ringmajanduse ärimudeleid.
Seminari teises pooles käsitleti lambavilla väärindamise võimalusi, innovaatiliste lahenduste leidmist organisatsioonis ning kääritusjäägi ohutuse ja majandusliku tasuvuse uuringu tulemusi.
Eesti Maaülikooli maamajanduse ökonoomika professor Rando Värnik tõi välja, et need on vaid mõned näited, mida maaülikooli teadlased koos ettevõtjatega on ringbiomajanduse valdkonnas viimastel aastatel uurinud. "Ringbiomajandus ja ressursside väärindamine on see, mis annab ettevõtetele konkurentsieelise ja on kestliku majanduse aluseks," rõhutas Värnik.
"Meil olid kuulajateks enamus biogaasi tootjatest ja nende huvi seminaril käsitletud teemade, eriti analüüsitulemuste täpsuse vastu, oli väga suur," sõnas ta. "Koostöö Eesti Maaülikooli teadlase Kaja Orupõldu ja tema juhitud laboriga kinnitab, et tootjad otsivad usaldusväärset eksperti ja nõuandjat. See tähendab, et meie roll erapooletu nõustaja ja eksperdina, aitamaks kujundada seadusi ja regulatsioone on ülimalt oluline."
Eesti Maaülikool tänab kõiki osalejaid ja partnereid aktiivse osaluse eest seminaril ning rõhutab jätkuvat huvi ja pühendumust biojäätmete väärindamise valdkonna arendamisele.
Seminari saad järelevaadata SIIT!